KOŚCIÓŁ:

Kościół położony w centrum wsi w bezpośrednim sąsiedztwie zespołu pałacowo-parkowego. Od północy posesję kościelną od zespołu rezydencjonalnego oddziela aleja grabowa. Na północ od kościoła dawna plebania obecnie budynek mieszkalny. Zespół pałacowo-parkowy wraz z kościołem od południowej strony ogrodzony kamiennym murem, biegnącym częściowo po granicy terenu kościelnego. Od północy ogrodzenie z siatki. Przy wschodniej elewacji kościoła kamienny krzyż upamiętniający Ernsta Wilhelma Bernharda von Zitzewitz i jego żonę Nelly oraz postument z napisem: „Arida von Zitzewitz 1867 – 1938r.”. Kościół murowany z cegły- wątek krzyżowy, na fundamentach kamiennych, zakrystia otynkowana. Wzniesiony na planie krzyża greckiego z wieżą przylegająca od strony zachodniej ma kształt zbliżony do kwadratu. Między północnym a wschodnim ramieniem krzyża – zakrystia na planie kwadratu. Wejście do kościoła: główne w wieży od zachodu, boczne od północy, do zakrystii od północy. Schody na emporę w północnej części zachodniego ramienia krzyża. Empora od północy, zachodu i południa. Bryła rozczłonkowana. Kościół I-kondygnacyjny z III-kondygnacyjną wieżą. Zakrystia niższa od korpusu. Ramiona krzyża nakryte dachami dwuspadowymi, zakrystia dachem pulpitowym. Na wieży jest krzyż, a pod nim chorągiewka  z orłem. Wieża i zakrystia jest pokryta dachem czterospadowym przechodzącym w ośmioboczny hełm kryty blachą. Zegar na wieży znajduje się nad trzema otworami okiennymi czynny do dziś. W hełmie wieży znajduje się dzwon.  Schody zewnętrzne jednobiegowe, granitowe i cementowe, kilkustopniowe; wewnętrzne drewniane, policzkowe, zabiegowe. Drzwi zewnętrzne drewniane, ramowo-płycinowe: główne(zachodnie) jednoskrzydłowe, ozdobny szyldzik i klamka; boczne jednoskrzydłowe z zamkniętym łukiem ostrym nadświetlem z dekoracją maswerkową, ozdobny szyldzik i klamka; zakrystia drzwi współczesne jednoskrzydłowe z zamkniętym łukiem ostrym nadświetlem. Drzwi wewnętrzne współczesne z kruchty do nawy, podwójne, dwuskrzydłowe, ramowo-płycinowe, klamka ozdobna; do zakrystii współczesne, jednoskrzydłowe, ramowo-płycinowe. Elewacja zachodnia jednoosiowa. Za kościołem są trzy grobowce dawnych właścicieli, rodziny von Zitzewitz oraz krzyż Ernsta von Zitzewitz.

Kościół wyposażony jest w pochodzące z czasów budowy świątyni:

- oryginalne witraże,

- neogotycki prospekt organowy,

- emporę,

- boazeria w zachodnim ramieniu krzyża z pseudomaswerkową dekoracją,

- kropielnicę w kształcie aniołka,

- dzwon spiżowy datowany na lata 1914 -1918.

Z parafii pochodzą:

ks. Andrzej Matyjaszek