Prymicje - krótki wstęp:
Zgodnie ze zwyczajem Kościoła, pierwszą po święceniach Mszę św. neoprezbiter odprawia w swojej rodzinnej parafii. Jest to dla jej mieszkańców niecodzienna uroczystość. 
Właściwie jak tylko chłopak decyduje się na wstąpienie do seminarium, rodzi się nadzieja, że będzie można kiedyś, za 6 lat zazwyczaj, wziąć udział we Mszy św. prymicyjnej.
 
Prymicje zazwyczaj mają następujący przebieg: błogosławieństwo rodziców i chrzestnych jeszcze w domu rodzinnym, a następnie procesja do kościoła. Utrzymuje się zwyczaj, że prymicjant, czasami z rodzicami u boku, jest prowadzony do kościoła w wianku niesionym przez dziewczynki (kiedyś młode kobiety).
 
W kościele następuje przywitanie przez proboszcza i poszczególne stany oraz grupy parafialne. Potem rozpoczyna się Msza św., podczas której szczególną rolę, tzw. manduktora, pełni proboszcz. Czuwa on nad tym, by prymicjant nie opuścił żadnej modlitwy podczas Mszy św. Zazwyczaj Eucharystia prymicyjna jest odprawiana bez koncelebransów, ale liturgiści zachęcają do koncelebry, ponieważ wtedy jeszcze lepiej uwidacznia się prezbiterium Kościoła lokalnego.
 
Nie bez znaczenia dla prymicjanta jest także to, kto głosi prymicyjne kazanie. Po dokonanym wyborze odpowiednio wcześniej prosi on danego duchownego o tę służbę. Z kolei głoszenie kazania prymicyjnego jest na tyle rzadką sytuacją, że odczytuje się ją jako wyróżnienie i przywilej.
 
Po Mszy św. następują podziękowania, które składa prymicjant. Często jest to jeden z najbardziej emocjonalnych momentów dnia.
 
Na zakończenie neoprezbiter udziela błogosławieństwa prymicyjnego, a asystujący rozdają wiernym pamiątkowe obrazki, na których - oprócz imienia i nazwiska oraz daty - widnieje także motto na kapłańskie życie.
 
W naszej parafii prymicje były niecodzienne, gdysz ks. Patryk został wyświęcony 1 czerwca 2019 przez biskupa Richarda Malone w diecezji rzymskokatolickiej w Buffalo w stanie Nowy Jork, USA, .
 

 


 

 

MODLITWA ZA DIECEZJĘ
Panie Boże, dziękujemy Ci za nasz koszalińsko-kołobrzeski Kościół. 
W nim Ciebie wyznajemy  uwielbiamy. 
Daj żywą wiarę i miłość mojej rodzinie, naszej parafii i całej diecezji. 
Zjednocz wszystkich na modlitwie i przy eucharystycznym stole. 
Powołuj i umacniaj głoszących Ewangelię. 
Spójrz miłosiernie na chorych, bezrobotnych i zagubionych duchowo. 
Maryjo, nasza Skrzatuska Pani,święci Wojciechu i Maksymilianie, módlcie się za nami. Amen.

Sakramenty

Ciekawe linki

 

 

 

 

Odwiedza nas 14 gości oraz 0 użytkowników.