PRZYTOCKO

HISTORIA:                                                                                                                                                        Wieś sołecka położona 9 km na wschód od Polanowa zamieszkana przez 387 mieszkańców. Najstarsze zapiski nazwy wsi: Pritzka (1494). Pretzke (1517), Priske(1523), Pritzig (1755) Nie ustalono źródłosłów, może od nazwy osobowej Prićko. Nazwa zniekształcona już w starszych zapisach.

Wieś była starą siedzibą Lettowów. Pierwsza zmianka o miejscowości pochodzi 1473 roku. W latach 1692-95 po przepisowym procesie sądowym spalono tu na stosie 11 kobiet oskarżonych o czart. W 1717 roku majątek podzielono na trzy części, a właścicielami byli: Joachim Jerzy von Below, Krystian Erdmann von Lettow, Klaus Lorenz von Lettow. Ostatni sprzedaje swoją częśc w 1733 roku Adamowi Henningowi von Kameke, który w 1736 roku oddaje ją Felixowi Otto. Ten skupije pozostałe części i sprzedaje swojemu bratu Jerzemu Albrechtowi. W 1789 roku jego syn Otto Maximilian otrzymuje majątek w drodze spadku. Sprzedaje go w 1791 roku Krystianowi Hennigowi von Kameke a ten z kolei w 1814 roku odstępuje majątek wysokiemu urzędnikowi z Darłowa- Goedenowi. Od 1843 roku właścicielem jest Vilinow, który w 1842 roku oddaje posiadłość swojemu synowi Krzysztofowi Wilhelmowi. W 1872 roku wieś otrzymuje wdowa Villnow, Oskar Schroeder i Ryszard Fryderyk Villnow. Następnie przechodzi we władanie Powiatowej Kasy Oszczędnoci w Sławnie. W 1880 roku majątek staje się własnością ziemianina Blank. W 1898 roku dobra przejmuje Fryderyk von Gruenberg, który prawdopodobnie wybudował obecny pałac.

Pałac kiedyś

KOŚCIÓŁ:                                                                                                                                                             Do lat osiemdziesiątych XX wieku we wsi znajdował się dawny ewangelicki, szachulcowy kościół, zbudowany zapewne około połowy XVIII wieku, kilkukrotnie restaurowany. Salowy z wtopioną wieżą frontową. Do dziś zachowały się jedynie szczątki fundamentów.

Nieistniejący kościół

DZISIAJ:
Obecnie w pałacu znajduje się Dom Pomocy Społecznej prowadzony przez  Zgromadzenie Braci Szkół Chrześcijańskich w Kopcu. Znajduje się w nim również Filia Szkoły Podstawowej SOSW w Damnicy oraz kaplica w której odprawiana jest Msza Św. dla wychowanków domu i mieszkańców wsi.